Edmonds School District’s Fall 2022 sports athletes receive All-Wesco honors

The following high school athletes from the Edmonds School District earned All-Wesco conference honors for fall sports in 2022. The list includes cross country, soccer, women’s soccer, women’s swimming, men’s tennis, and volleyball.

Wesco 3A/2A South Men’s Tennis

First team

Single
Steven Anderson, soph., Edmonds-Woodway
Russell Anderson, senior, Edmonds-Woodway

Double
Grant Oliver, Sr. and Nalu Akiona, fr., Edmonds-Woodway
Jude Wilcox, Jr. and Armon Mkrtychev, soph., Edmonds-Woodway

Cross country skiing

Boys
Wesco 3A/2A South

First team
John Patterson, soph., Meadowdale

Second Team
Kai Ushikubo, senior, Edmonds-Woodway
Luke Blomberg, Jr., Edmonds-Woodway

Honorable mention
Boden Chapek, soph., Edmonds-Woodway
Ciaran Brennan, senior, Edmonds-Woodway
Elisha Einfeld, Jr., Edmonds-Woodway
Mark Tiersma, senior, Mountlake Terrace

Girls
Wesco 3A/2A South

First team
Peyton Conover, Jr., Meadowdale
Isabel Hatzenbeler, Jr., Edmonds-Woodway
Rachel Elliott, senior, Lynnwood

Second Team
Aliah Karl, Bro., Edmonds-Woodway
Zoe Grant, Bro., Meadowdale

Honorable mention
Arielle Analau, soph., Mountlake Terrace
Kayla Radovich, Jr., Edmonds-Woodway
Angela Gaviola, Jr., Edmonds-Woodway
Lily Kamila, Jr., Edmonds-Woodway
Ella Suico, senior, Edmonds-Woodway

Soccer

Wesco South Division Assistant Manager of the Year
Quinton Bourqette, Meadowdale

Wesco 3A/2A South Defence

Wesco South Division Assistant Manager of the Year
Quinton Bourqette, Meadowdale

First team
Defensive shoulders
Logan Tews, Jr., Mountlake Terrace

Linebackers
Liam Fitting, senior, Edmonds-Woodway
Zaveon Jones, Jr., Mountlake Terrace

Defensive line
Austin Renfro, Jr., Edmonds-Woodway
Logan Hansen, Jr., Mountlake Terrace

Second Team

Defensive shoulders
Tyler Shankle, Jr., Mountlake Terrace
Deon Baker, senior, Lynnwood

Linebackers
Trent Whitehead, senior, Lynnwood

Defensive line
Madx Steffen, senior, Edmonds-Woodway

Offense

First team

Contractor
Steven Warren Jr., Jr., Edmonds-Woodway

Run back
Zaveon Jones, Jr., Mountlake Terrace

Wide receivers
Diego Escandon, Jr., Edmonds-Woodway
Jesse Hart III, Jr., Edmonds-Woodway
Jordan Whittle, senior, Lynnwood

Offensive line
Reed Burmaster, senior, Edmonds-Woodway

Second Team

Run back
Zaire Griffin, soph., Lynnwood

Wide receiver
Logan Tews, Jr., Mountlake Terrace

Offensive line
Jon Schlack, Jr., Edmonds-Woodway
Logan Hansen, Jr., Mountlake Terrace

Honorable mention
Linebacker – Aidan Davis, sr., Edmonds-Woodway
Wide receiver – William Kishpaugh, sr., Edmonds-Woodway
Defensive Line: Victor Sanchez-Hernandez, soph., Lynnwood
Quarterbacks: Ray Siharath, soph., Lynnwood
Defensive line: Terrence Lindamood, jr., Mountlake Terrace
Linebacker – Nate Brown, Bro., Mountlake Terrace

First team – Defense

Linebackers
David Hernandez, senior, Meadowdale

Defensive line
Kelvin Mudaliar, senior, Meadowdale
Landon Joiner, Jr., Meadowdale

Offense

First team

Offensive line
Kelvin Mudaliar, senior, Meadowdale

Special Teams

First team bettor
Cameron McCormack, senior, Meadowdale

Second Team

Offense

Wide receiver
Cameron McCormack, senior, Meadowdale

Honorable mention
Defensive defense: Victor Eicher, jr., Meadowdale
Linebacker – Cameron Platt, Jr., Meadowdale
Narrow End – Jordan Gray, Sr., Meadowdale

Women’s soccer

Wesco 3A/2A
First team

Forward
Natalie Cardin, Jr., Mountlake Terrace

Doorman
Sierra Sonko, senior, Mountlake Terrace

Second Team

Defenders
Daniela Cortezzo Jr., Mountlake Terrace
Chloe Parker, Jr., Mountlake Terrace

Midfielders
Laura Rice, Jr., Mountlake Terrace
Rachel Reitz, Jr., Meadowdale

Honorable mention
Counsel- Ali Serafini, sr., Edmonds-Woodway
Goalkeeper- Meredith Eldridge, jr., Edmonds-Woodway
Midfielder- Melia Plumis, sr., Edmonds-Woodway
Forward- Izzy Fallarm, jr., Meadowdale
Midfielder- Ava Hunt, soph., Mountlake Terrace

Girls swimming

Wesco 3A South

First team

50 yards freestyle
Jeslyn Vuong, soph., Mountlake Terrace

100 yards freestyle
Mya Granger, senior, Meadowdale

100 back
Simone Bennett, soph., Edmonds-Woodway

50 yard adaptive freestyle
Vivian Phan, Bro., Lynnwood

Second Team

200 yards freestyle
Fede Urquhart, Sr., Meadowdale

200 individual medleys
Madeline Van Hooser, soph., Mountlake Terrace

50 yards freestyle
Mya Granger, senior, Meadowdale

100 yard butterfly
Simone Bennett, soph., Edmonds-Woodway

500 yards freestyle
Fede Urquhart, Sr., Meadowdale

100-yard backstroke
Madeline Van Hooser, soph., Mountlake Terrace

400 yard freestyle relay
Monte Lake Terrace:
Jenny Karlsen, fr; Kaylyn Takeya, senior; Katie Lombard, Sf.; Madeline Van Hooser, soph.

Honorable mention

200-yard medley relay
Edmonds Woodway:
Simone Bennett, soph.
Tatumn Detjen, fr.
Madison Moreales-Tomas, soph.
Sydney Bates, Jr.

200 yards freestyle
Jenny Karlsen, Bro, Mountlake Terrace

200 yard freestyle relay
Meadowdale:
Fede Urquhart, Sr.
Isa Corujo, sr.
Mikaela Reyes, Jr.
Mia Granger, Sr.

Volleyball

Wesco 3A/2A

Annalize Mudaliar Co-Coach of the Year, Lynnwood

First team
Indira Carey-Boxley, Bro., Edmonds-Woodway
Paige Gessey, Jr., Lynnwood
Hannah Johnson, Jr., Lynnwood
Tanna Kollen, senior, Meadowdale

Second Team
Charlie Thomas, Jr., Lynnwood
Steph Grimes, senior, Meadowdale
Haley Trinh, Jr., Mountlake Terrace

Honorable mention
Sydney Petelle, Jr., Edmonds-Woodway
Gracie Kouthong, senior, Lynnwood
Evangeline Sum, soph., Lynnwood
Aubrey Congdon, senior, Meadowdale

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *